Про місто

 

 

Переяслав-Хмельницький

Сьогодні Переяслав - провінційне містечко на сході Київської області. Для цієї частини Придніпровської низовини характерні безкраї лісостепи, помережені неширокими стрічками голубих річок.

Серед рівнин, луків та ланів подекуди зустрічаються невисокі пагорби, невеликі листочки та гаї. Лівобережжя, зокрема Середня Наддніпрянщина, відзначається помірним кліматом. Зима досить довга, але порівняно тепла, середня температура січня становить 6-7 С морозу. Середня температура липня - 19,2 С   вище нульової позначки.

Через древній Переяслав повільно несуть свої води річки Трубіж, Карань та Альта. Південна частина передмістя розташована поряд із могутнім плесом Канівського водосховища. Вкриті вербами та осокою береги водойм створюють особливий настрій: навкруги панують тиша, спокій та гармонія.

Недаремно сюди приїздять у вихідні від шаленого ритму та надмірного галасу жителі Києва, Чернігова, Черкас та інших  великих міст. Багатьох приваблює також можливість відвідати місцевий ринок, адже Переяславщина належить екологічно чистих місцевостей України. До центру значного сільськогосподарського регіону збираються базарювати селяни з навколишніх селищ. У Переяславі-Хмельницькому проживає близько 30 тисяч осіб.До столиці України - Києва - лише 78 кілометрів.

 

МІСТО-МУЗЕЙ

Археологічний музей

Павільйон, у якому розташувався археологічний музей, сам по собі унікальний, хоча й не є історичною пам’яткою. Річ у тім, що він збудований над розкритими фундаментами Спаської церкви ХІ ст. Музей працює з 1957 року. Вітрини експозиції розташовані по периметру споруди. Тут представлені археологічні знахідки, що ілюструють життя людей на території краю від прадавніх часів до середини ХІІІ ст., коли місто й навколишні поселення були знищені татарами-завойовниками. Найповажнішими щодо віку експонатами є знаряддя древніх мисливців на мамонтів. Також пам’ятки київської культури становлення слов’янського етносу.

 

Музей трипільської культури

На розі вулиць Шевченка іМазепи, в будинку, де свого часу мешкав брат українського композитора Павла Сениці, кілька залів відведено під музей, що розповідає про життя наших далеких пращурів.  В переяславському регіоні трипільські поселення знайдено в нижній течії Трубежа. Вони датовані першою чвертю ІІІ тис. до н.е. У вітринах музею можна оглянути предмети, виявлені під час розкопок - керамічний посуд, прикраси, глиняні фігурки, знаряддя праці. Надзвичайно цікавою є символіка трипільців. 

 

Картинна галерея

Галерея міститься в кількох кімнатах того ж будинку, що й Музей трипільської культури. Тут можна познайомитися з творами живопису і дерев’яними скульптурами Василя Завгороднього. Головною темою робіт мистець обрав історію українського козацтва. Скульптурні портрети козаків викликають усмішку та щире захоплення глядача.

 

Музей історії філософії

Це третій музей, що знаходиться в тому ж будинку. Експонати розповідають про розвиток філософської думки - як світової, так і вітчизняної.

 

Музей Григорія Сковороди

У приміщенні колишнього колегіуму, відкрито ще далекого 1738 року при Вознесенському монастирі, нині знаходиться меморіальний музей видатного діяча української культури Григорія Сковороди. Музей відкрито до 250-річчя з дня народження митця. Експонати для оформлення класу риторики та поетики, келії Григорія Савича - книги, меблі, скульптурні зображення тощо.

 

Музей кобзарського мистецтва

У старому будинку, де на початку ХХ ст. знаходилася крамниця, зараз розташувалась унікальна експозиція єдиного не лише в Україні, а й у цілому світі музею кобзарського мистецтва. Музей, присвячений народним співцям, відкрито в березні 1989 року. Тут зібрано понад 370 експонатів, серед них - музичні інструменти, що належали відомим митцям, зокрема бандури видатного кобзаря XIX ст. Г.Гончаренка та знаменитого майстра О.Корнієвського.

 

Музей українського народного одягу середньої Наддніпрянщини

У приміщенні Михайлівської церкви у скляних шафах демонструються чудові зразки народної творчості - комплекти національного одягу, який носили у різних регіонах України. Тут можна помилуватись яскравими аплікаціями роботи полтавських майстринь, витонченими узорами на чернігівських вишиванках, багатим оздобленням переяславських поясів та фартушків.

 

Музей архітектури Переяслава часів Київської Русі

Музей відкрито у травні 1982 року, напередодні святкування 1500-річчя Києва. Перед очима відвідувачів постають величні залишки тисячолітньої споруди - Михайлівський собор, тут відчувається справжній подих історії. В експозиції представлені матеріали розкопок древнього Михайлівського собору, макети, графічні реконструкції архітектурних пам’яток Переяслав ХІ-ХІІІ ст.

 

Меморіальний музей Володимира Заболотного

Музей знаменитого академіка, видатного архітектора, засновника української Академії архітектури відкрито в Переяславі на початку 60-х років ХХ ст. Будинок, де розташована експозиція, належав родині Заболотних. У виставкових залах відвідувачі можуть оглянути чудові рідкісні речі із зібрання Володимира Заболотного: живописні полотна, створені західноєвропейськими художниками минулих століть, книги з мистецтвознавства, вишукані античні вази тощо. Гордістю музею є розкішна бібліотека академіка, що налічує близько 5 тисяч томів. Затишні кімнати прикрашають роботи самого архітектора - макет будинку Верховної Ради, збудованого за його проектом, меблі, пейзажі.

 

Музей-діорама "Битва за Дніпро в районі Переяслава-Хмельницького восени 1943 року"

Всередині величного Вознесенського собору розгорнулася грандіозна діорама, яка відтворює основні моменти форсування Дніпра в ніч з 21 на 22 вересня 1943 року. Визначний твірбатального живопису виконано в майстерні ім. Грекова і М. Присєкіним. Над створенням діорами, що складається з предметного плану й живописного полотна довжиною 28 м і висотою 7 м, митці працювали 4,5 роки.

 

Історичний музей

Історичний - найбільший з музеїв, розташованих у межах міста. Разом із садибою Заболотних та будинком родичів композитора Павла Сениці цей затишний особняк ансамбль, що є зразком міщанської забудови Переяслав середини ХІХ - початку ХХ століть. Привітна оселя, оточена тінистим садком, належала раніше сім’ї Козачковських. Саме в них гостював тарас Шевченко, коли приїздив до Переяслава 1845 та 1859 років.

 

Музей народної архітектури та побуту середньої Наддніпрянщини

Частіше цей комплекс музеїв, що входить до складу історико-етнографічного заповідника "Переяслав", називають скансеном на Татарській горі, або музеями просто неба.Прекрасний ансамбль, який складається з п’яти церков, двадцяти селянських дворів, вітряків, рукотворних озер і гаїв, - у цілому з 385 пам’яток народної архітектури та побуту XVII-XIX століть - розмістився на схилах Татарської, або Тарасової гори і займає площу в 30 гектарів.

 

 

 

QR код

 

 

425352
Сьогодні
Вчора
За тиждень
Минулий тиждень
Місяць
Минулий місяць
Всього
49
87
557
424317
1504
2581
425352

Your IP: 54.81.220.239
Server Time: 2019-07-21 12:42:42
Офіційний сайт Студентської ради

ДВНЗ "ПХДПУ

ім. Г.Сковороди"

© 2013    

   фб вк1 інст 

Створення сайту: Максим Іващенко

Copyright